Wzmacnianie konstrukcji taśmami węglowymi

Wzmacnianie konstrukcji taśmami węglowymi

Wzmacnianie konstrukcji budowlanych taśmami węglowymi, to bardzo solidny i sprawdzony sposób, aby zabezpieczyć budynek przed uszkodzeniami i zniszczeniami, spowodowanymi długoletnim użytkowaniem przez mieszkańców, oraz działaniem czynników zewnętrznych i pracą całego budynku przez wiele lat. Konstrukcje budowlane tracą z czasem swoje właściwości nośne, oraz bazową wytrzymałość. Dzieje się tak z wielu powodów.

Wtedy właśnie wymagają specjalistycznego wzmocnienia materiałami kompozytowymi takimi, jak taśmy węglowe, z powodu znacznego pogorszenia się stanu technicznego konstrukcji nośnej na skutek eksploatacji czy upływu czasu lub zmiany wymagań odnośnie danej konstrukcji np. zmiana klasy nośności mostu, czy zmiany funkcji konstrukcji, jak urządzenie na piętrze biblioteki czy innej instytucji, której działalność będzie obciążać w znaczący sposób konstrukcję nośną lub strop.

Wzmocnienie konstrukcji nośnej, jest również wykonywane w przypadku przebudowy budynku w postaci usunięcia słupów nośnych, czy wycięcia otworów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych taśm z kompozytów o odpowiedniej szerokości, przeznaczonych do wzmacniania konstrukcji betonowych i żelbetonowych, naklejanych w miejscach, gdzie konstrukcja powinna być odciążona i dodatkowo zabezpieczona, umacnia się konstrukcję budynku, przez oklejanie ich różnego rodzaju taśmami, matami i klejami, które tworzą skuteczny system wzmacniający całą konstrukcję.

Wzmacnianie konstrukcji taśmami węglowymi, to wykorzystanie kompozytu, zawierającego odpowiednio przygotowane, trwałe włókna węglowe, które zapewniają wyjątkową odporność i wytrzymałość na działanie różnego rodzaju czynników. Technologia naklejania taśm kompozytowych, nie jest skomplikowana do wdrożenia. Nie wymaga również zastosowania specjalistycznych narzędzi, jednak konieczne jest przestrzeganie odpowiednich zasad technologicznych, które są ściśle określone w instrukcji zastosowania wzmacniania konstrukcji taśmami węglowymi.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa korzystania z taśm kompozytowych, dotyczy w szczególności odpowiedniego przygotowania podłoża, które powinno być pozbawione wszelkich nierówności, oraz wystarczająco wytrzymałe, aby móc zastosować dodatkowe wzmocnienie konstrukcji.

Dlaczego wzmacnianie konstrukcji taśmami węglowymi i matami, jest tak istotne?

Takie rozwiązania mają szczególnie istotne znaczenie podczas prac remontowych i konserwacyjnych przy robotach w obiektach zabytkowych, gdzie bardzo istotną cechą zabezpieczeń i wzmocnień, jest dbałość o zachowanie oryginalnej formy, oraz kształtu zabytku i niewskazana jest jakakolwiek zmiana jego wyglądu.

Szczególnie istotne jest tego typu rozwiązanie, w przypadku wzmacniania wiekowych mostów, wiaduktów, oraz innych tego typu konstrukcji, których konstrukcje wymagają dodatkowego wzmocnienia taśmami węglowymi w różnego rodzaju bruzdach, czy szczelinach, dzięki czemu najczęściej wzmacnia się tego typu obiekty o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent, w stosunku do wartości bazowej.

Warto nadmienić, że tego typu wzmocnienia, są niezwykle efektywne, ponieważ w przypadku betonowych konstrukcji, graniczna nośność zabezpieczonego elementu, może wzrosnąć dwu, a nawet trzykrotnie, w porównaniu do tego samego elementu, niewzmocnionego taśmą kompozytową. To bardzo wydajne osiągnięcie, biorąc pod uwagę łatwość zastosowania technologii taśm węglowych.

Dodatkowym atutem zastosowania tego rozwiązania, jest brak konieczności przebudowania konstrukcji, czy zwiększania jej bazowej wielkości, stosując tradycyjne metody umacniania budowli i mostów. Technologia taśm kompozytowych, gwarantuje zachowanie pierwotnego wyglądu i wielkości, z zachowaniem tych samym lub większych parametrów nośnych.